TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
HALKIN DEVRİMCİ ÖNCÜLERİ
(THKP-C/HDÖ)

23   N O'L U   B İ L D İ R İ
        İŞÇİLER!
        KÖYLÜLER!
        İLERİCİ, YURTSEVER VE DEMOKRAT
        TÜM HALKIMIZA!

        9 Mayıs 1993 Pazar günü saat 12.00'yi gösterirken İstanbul'un Fatih semti silah sesleriyle yankılandı. Silah sesleri kesildiğinde halk ne olduğunu öğrenmek için yavaş yavaş toplanmaya başladı. Fısıltıyla birbirleriyle konuşuyorlardı. Kimse ne olduğunu sormuyordu. Herkesin bildiği tek şey bir devrimcinin daha öldürüldüğüydü. Ama kimdi bu devrimci? Son günlerde sürekli söylendiği gibi "yargısız infaz" mı yapılmıştı? Yoksa devrimci bir savaşçının oligarşinin resmi faşist güçlerine karşı söylenebilecek son sözü mü söylenmişti: KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!
        Evet, 9 Mayıs günü henüz geldiği evin kapısı "anti-terör timi" adı verilen katil sürüsü tarafından otomatik silahların atışları arasında kırılırken AĞADEDE SARIKAYA belindeki tabancasını çekmekte duraksamadı. Şarjörü bitirdiğinde, evden çıkartmaya hazırlandığı Kalaşnikov ve Uzi'ye uzandı. İşte o anda faşist polis timinin hedef gözetmeyen mermileriyle şehit düştü.
        Ağadede yoldaş kimdi?
        "Dede", içimizden biriydi. Yolda, çarşıda, dolmuşta, otobüste vb. her yerde gördüğümüz, yanından geçerken günlük yaşamın bezginliği, yorgunluğu ile şöyle bir bakıp geçtiğimiz bir insandı. Yolda çocuklarla şakalaşan, onlara gülümseyen her birimiz gibiydi. 1977'de devrimci mücadeleye girdiğinde halkının kurtuluşu için uzun, zorlu bir savaş sürecine adım attığının bilincindeydi.
        1977-79 yılları arasında Kars bölgesinde örgütsel faaliyette bulunan "Dede", bu dönemde faşist milis güçlere karşı örgütümüzün gerçekleştirdiği silahlı eylemlerde yer aldı. MHP Kars İl Başkanının cezalandırılması eylemine katıldı.
        12 Eylül askeri darbesi koşullarında oligarşi tarafından tutsak edildi. 1986 yılına kadar Selimiye, Metris, Sağmalcılar ve Erzurum Askeri Cezaevlerinde yattı.
        1986 yılında tutsaklığı sona erer ermez pratik örgütsel faaliyet içinde yer aldı. THKP-C/HDÖ'nün 1991-93 yılları arasında gerçekleştirdiği "Mart Harekâtı" (1991); "Eylül Harekâtı" (1992); "15 Mart Harekâtı" (1993) içinde yer aldı. THKP-C/HDÖ İstanbul İl Komitesi üyesi olan "Dede" yoldaş, bir şehir gerillası olarak savaşın tüm zorluklarına ve olanaksızlıklarına rağmen üstlendiği görevleri yerine getirmede tereddüt etmedi.
        Ve "Dede"yi her zaman Che'nin şu sözleriyle anımsayacağız:

Ölüm,
Nereden ve nasıl gelirse gelsin
Silahlarımız elden ele geçecekse,
Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa,
Ve başkaları savaş ve zafer naralarıyla
Ve de makineli tüfek sesleriyle
Cenazelerimize ağıt yakacaksa
Hoş geldi, safa geldi.
            Sözün özü, o, Halkın Devrimci Öncüleri'nden biriydi.YAŞASIN ÖNCÜ SAVAŞITÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ
YAŞASIN HALK SAVAŞIHALKIN DEVRİMCİ ÖNCÜLERİ
KURTULUŞA KADAR SAVAŞTHKP-C/HDÖ
Mayıs 1993Sayfa başına gidiş